AI a Johnnie Walker

Znáte to, v životě máte dva, tři jakoby přátele, a když už si najdete čas, místo a sejdete se, může se debata trochu rozvinout a něco přinést, no a když k tomu pijete láhev Johnniho nebo Jimiho, tak to něco můžete i pojmenovat, a povětšinou se začíná prací, prací toho druhého:

„Tak co finanční trhy? Už vám končí zisky dle mého, AI vás chtě nechtě musí na burze co nevidět převálcovat. To matematicky ani obsahem informací nemůžete dát… Ta vygeneruje takové možnosti, že všici burziáni půjdou konečně k lopatě, aby poznali hodnoty! Skutečné hodnoty…“, a smích hurónský na závěr.

„Hm….“, nechávám bez odpovědi, piji Walkera.

„Ááá panáček nám mlčí, to bude asi souhlas, umělá inteligence přebírá vládu nad burzovními obchody, bude zle chlapci, prozradíš nám svůj náhradní plán? Třeba se přidáme! Ha,ha…“

Ted´už se musím ozvat.  „Pánové, znáte ve světě něco umělého, co je inteligentní?“

Ticho…., ptám se znovu, „cokoli umělého, prostě dejte jeden příklad umělé věci, která je inteligentní…“.

A ejhle – začal do toho asi mluvit  Johnie s Jimem – a  i když to tam byl samý červený diplom, rázem jsem se ocitl někde na počátku lidstva, kdy se musel používat „selský“ rozum. No koneckonců si to zkuste sami.

Ale chci poukázat na to, že každá získaná zkušenost se musela pro přežití předávat dál. Pořád si ony tvrdě vydobyté poznatky, data, výzkumy postupujeme po linii, nikoli ale jen sobě z generace na generaci, nýbrž nyní také AI – a ona slavná AI sem tam možná propojí věci, na které bychom se tak nepodívali, sem tam může cestu ukázat, a my ji můžeme využít jak ve svůj prospěch, tak prospěch lidstva, planety, vesmíru, co já vím, ale to je tak pro dalších 50 let vše. Pořád ono gróó´, zůstává na nás.

Končili jsme sportkou, kde mě zaujala myšlenka, že vyhrát hlavní výhru můžete pouze tehdy, když necháte vybrat čísla pro svůj tiket onen stroj v trafice – to když už on nemá kam utéct – všechny nevýherní kombinace  rozdal,  tudíž  jsou již vsazeny, tak vám ona výherní čísla musí poskytnout. Pak je velká výhra vaše. Až půjdu okolo, musím to zkusit…

A co tím chce básník říci?

Jasně, bezesporu AI nashromáždí mnoho, mnoho, mnoho dat, umí zkombinovat, propojovat  kdeco, poskládá fotky (mimochodem jsou moc umělé), a vůbec vše co „tvoří“ je prostě umělé, chcete-li umělý, a já si dovolím otázku zopakovat i pro vás, abyste mi mohli poslat odpověď:  „Víte o něčem umělém, co je inteligentní?“… a prosím, nepište mi, že je to AI.

Děkuji,  v úctě R.H.  [email protected]