Finanční trhy, burza, vy, my a svět tak trochu kolem

Budoucnost  sama o sobě je nevyzpytatelná  tak nějak ze své podstaty. Někdo mi říkal, že si maluje s každým obchodem čáru u které si uvědomí,  co už bylo a co může nastat.  No a? Burze a její mechanice  lze porozumět  jako takové,  nelze porozumět  pohybům „částic“ které zrovna obchodujete a nic vám je platno,  obchodujete-li rok, dva, nebo deset let. Můžete vzít v potaz všechny grafy co jste kdy viděli za tu dobu, slovutně zpracované AI automatické systémy,  vaše rádoby bohaté zkušenosti z prodělků, sem tam výher, přibalte si tu svoji intuici a na konci stejně nic nemáte.  A to navozuje v každém z nás pocit, že ti na druhé straně jsou vždy mocnější – než vy. A že ty vaše obchůdky a rozhodnutí nemáte tak úplně v rukách. Ale vy je máte v rukách!! Nebo ne?

Není ovšem od věci zde načmárati, že o riziku, ztrátě rozhodují i jiné faktory. Každý kdo obchoduje za vlastní, by měl vidět přicházející změny, v podobě léty zaběhlých praktik, zákonitostí, do toho všeho jinak koncipovaná technika výpočtů a tedy trocha té AI. (že bych se v předchozím článku mýlil ?)

A když uspěli Maďaři na tomto poli, můžeme uspět i my z Česka? A můžeme to vůbec k sobě přirovnat?

Každý stát, země  je trochu jiný, někde i trochu víc, někde  o hodně. A  tyto síly, toto vše nás utváří od mala.  Buduje  to naše geny, myšlení, chování.  Jsme „odkojeni“ v tomto duchovním i fyzickém ohraničení, v tomto prostoru,  vyprofilovaných  hranicemi  státu, šířkou rodiny, kvalitou škol a postupného vzdělávání,  kdy to může či je rozhodující a možná i konečný faktor samotného dění. A to prosím nehledě na rčení : … výjimka  potvrzující pravidlo….

Vezmem si třeba Maďarsko, a rozdíl v mluvě, tedy řeči naší a jejich, u nich ta ráznost,  sekání slov, a i oni jsou tak nějak „ostří“ ty jejich feferonky,  guláše kde vám hoří pusa, naproti tomu my v Čechách můžeme přiřadit ke každému významu vícero slov, vše tak nějak prokoumáme, vykoumáme a tak na pohodu. Rozdíl, nebe a dudy.

Neznám moc  úspěšných sportovců, či sportovních skupin na světovém kolbišti z Maďarska, za to z Česka ? celá plejáda, samý mistr světa, Evropy, a ta rozmanitost !!!  a finančníka?  Nemám na mysli obchodníka, byznysmena  mám na mysli  obchodníka – tradera, v Česku ani „vidu-ani slechu“,  z Maďarska ví svět o dvou. A žádná ořezávátka to nebyla.

A co tím básník chtěl říct? Možná nic, možná se jen zamýšlí, možná provokuje, kdo ví …. zatím letní pohoda !!!

Roman Hrubý