Covid 2019 – Panika na finančních trzích

Už na přelomu roku se v médiích začaly objevovat reportáže o novém a nebezpečném Viru, který dnes nazývají Covid 2019. K dnešnímu dni je nakažených přes 80.000 pacientů. Zamřeo přes 2000 nakažených a virus už pomalu začíná ovládat také Evropu. Nejvíce postižená část je provincie Chu-Pej, dále Jižní Korea a Itálie.  Panika probíhá po celém světě a nebezpečný virus se stále nedaří podchytit. 

Jaký dopad má Covid 2019 na světovou ekonomiku? 

Nejvíce nakažená Čína se aktuálně potýká s problémy v rámci nákazy a začíná se na tom podepisovat i ekonomika, jen prodej automobilů klesl o 20% a to ještě není zdaleka konec. Zde začíná pokles pociťovat celý průmysl. Automobilové závody jsou závislé na Čínské výrobě a firmy v Číně vyhlásili volno a zaměstnanci pracují z domu.  Města jsou v karanténě a v Číně chybí zdravotní pomůcky. Evropské automobilky hlásí opoždění dílů a součástek, které vyrábí v Číně. 

Poklesy na prodeji zaznamenavají také prodejci luxusního zboží, kde  převážně 1/3 zákazníků pochází z Číny. 

Propady v Evropě

Nejvíce postižená je Itálie, kde vzrostll počet nakažených až na 250 osob. Analytici předpokládají, že pokud se virus nepodaří zastavit, spadne italská ekonomika do recese.  První dopady pocítí turistický průmysl a maloobchod, v rámci cestovního ruchu uvedla Francie, že propad turistů je o 30% až 40% a může být hůř. 

Prudce oslabují také evropské akcie, kde v pondělí po zahájení ztrácel 2,9% akciový index STOXX 600. Nejvýraznější ztráty mají akcie leteckých společností, například Ryanair, easyJet, Air France a Lufthansa odepisují od sedmi do 11 procent. Jejich oborový index má ztrátu kolem čtyř procent. 

Více než tříprocentní ztrátu vykazují také akcie firem, které jsou citlivé na změny hospodářského růstu, tedy hlavně výrobci luxusního zboží, automobilky nebo technologické firmy a banky.

Naopak posiluje zlato, kde se cena v České republice vyšplhala k rekordu. 

Nervozita zvyšuje zájem o státní dluhopisy vybraných zemí. Investoři po prodeji akcií přesouvají peníze do zlata nebo do německých státních dluhopisů. 

Propady v České republlice

Koronavirus děsí také české firmy. kvůli omezení výroby v Číně, váznou dodávky součástek do elektroniky a počítačů. Čína ve velkém do České republiky dodoáva například LED světené zdroje, aktuálně jsou dodávky velmi omezené.  Česká Škodovka má v Číně celostětově největší odbyt. Na tamních trzích kllesly prodeje nových aut o 20%. Koncern Volkswagen se na konci ledna rozhodl kvůli koronaviru prodloužit dovolenou v čínských továrnách, ve kterých se škodovky také vyrábějí.